تفاوت زونکن، کلاسور و کلربوک

1
14843

راهنمای خرید پوشه بایگانی

وسایل بایگانی از جمله ضروری ترین ادوات اداری، آموزشی و خانگی می باشد.در این میان انواع مختلفی از این وسایل وجود دارد که گاهی باعث سردرگمی می شود که خریدار را از قدرت خرید یک محصول مشخص باز می دارد.در این مقاله قصد داریم تفاوت ظاهری و کاربردی زونکن، کلاسور و کلربوک (سه نوع مختلف از وسایل بایگانی) را بررسی کنیم تا بتوانیم بهترین انتخاب را در این میان داشته باشیم.

مشخصات زونکن

نام زونکن از اسم مخترع آن فردریش زونکن گرفته شده و در لغت نامه انگلیسی به نام lever arch file و archive binder معروف است. زونکن ها معمولا دارای دو یا چهار حلقه قوسی شکل می باشند و تعداد حلقه کمتری نسبت به دیگر انواع وسایل بایگانی دارند. نوع باز و بسته شدن زونکن ها نیز متفاوت است.این وسایل دارای یک اهرم هستند که برای بازکردن آن کافیست اهرم را به سمت بالا کشید. همچنین برگه ها روی جلد سمت راست جمع می شود و به سمت چپ ورق می خورد. روی عطف زونکن ها حفره ای وجود دارد به نام حلقه انگشتی که کاربرد آن بیرون کشیدن راحت از قفسه است. ابعاد زونکن نسبت به دیگر وسایل بایگانی بزرگ تر هست همینطور جنس مقاوم تر و ضخیم تری دارد. زونکن ها بدلیل عطف بیشتر و جایگیری تعداد برگه بیشتر، بهترین گزینه برای بایگانی اداری می باشد. برای مشاهده زونکن های مرغوب تیمیس روی این لینک کلیک کنید.

مشخصات کلاسور

نام کلاسور از لغت فرانسوی classeur گرفته شده است.این وسیله در لغتنامه انگلیسی به ring binder معروف است و در دونوع کلاسور و دفتر کلاسوری تولید می شود، کلاسور را می توان نزدیک تر به زونکن و دفتر کلاسوری را می توان نزدیک تر به دفتر دانست.کلاسور تقریبا مانند زونکن تعداد حلقه های کم با قطر زیاد دارد و در مقابل دفتر کلاسوری تغداد حلقه زیاد (حدود ۲۰ حلقه) با قطر کم حداکثر ۲۰۰ برگ را در خود جای می دهد. کلاسور ها معمولا دارای حلقه های گرد هستند که برای استفاده از آنها کافیست آنها را از خط وسط باز کنیم. کلاسور ها جنس ضخیم تر و مقاوم تری نسبت به دفترکلاسور ها دارند. کلاسورها در ابعاد A3، A4، A5 و دفتر کلاسوری ها در سایز های A4 و A5 عرضه می شوند. در کل می توان دفتر کلاسوری را بیشتر مناسب عرصه آموزشی و تحصیلی و کلاسور را مناسب بخش اداری دانست. برای مشاهده کلاسورهای پاپکو به این لینک مراجعه کنید.

مشخصات کلربوک

کلربوک یا کلیربوک که از لغت انگلیسی clearbook گرفته شده است یکی دیگر از مهم ترین وسایل بایگانی می باشد. کلیربوک از دو بخش یا در بعضی مدل ها سه بخش، کاور، جلد و قاب تشکیل شده است.این وسیله مناسب برای اسنادی است که سالم ماندن آنها بسیار حائز اهمیت است.اوراق در کاور پلاستیکی قرار می گیرد، کاور هارا جلد کلیربوک می پوشاند و جلد را در برخی مدل ها قاب می پوشاند تا مقاومت و ایستایی آن را افزایش دهد. صحافی کلربوک در دونوع دوخت و کلاسوری عرضه میشود که در مدل دوخت، امکان افزایش تعداد برگ نیست اما در مدل کلاسوری می توانید از کاورهای سوراخ دار استفاده کرد. کلربوک ها دارای یک لیبل در سمت عطف آنها می باشد تا موضوع یا سابجکت بایگانی روی آن نوشته شود.درکل کلیربوک بهترین وسیله برای بایگانی اوراقی است که باید در برابر رطوبت و گردوخاک و … سالم بمانند.این وسیله در اداره جات، خانه ها، توسط مهندسان، هنرمندان و … مورد استفاده قرار می گیرد. برای مشاهده کلربوک های پاپکو به این لینک مراجعه کنید

بطور قطع حالا با تفکیک این محصولات قادر به انتخاب و تصمیم گیری در این زمینه هستید، برای مشاهده و دسترسی به انواع مختلف وسایل بایگانی به فروشگاه اینترنتی تیمیس سر بزنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید