انواع دستگاه پانچ دستی و کاربرد آنها

0
4109
پانچ دستی

دستگاه پانچ دستی یکی از ابزارهای مورد استفاده در صنعت صحافی و همچنین یکی از ملزومات اداری در بخش‌های مختلف است. این دستگاه‌ها با اهداف مختلفی به کار گرفته می‌شوند که عمدتاً برای قرار دادن برگه‌های کاغذی در درون زونکن و یا استفاده از آنها درون پوشه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. در عین حال برخی از مدل‌های آن‌ها برای سوراخ کردن بنر و چسباندن آنها به دیوار و یا قابهای فلزی به کار گرفته می‌شوند. دستگاه پانچ دستی کاغذی بیشتر در مورد کاغذهای اداری استفاده می‌شود و توانایی سوراخ کردن چندین برگه کاغذی، حداکثر تا ۵۰ برگه را دارند.

اگر به یک فروشگاه نوشت افزار سری زده باشید یا در اداره و سازمان خود با دستگاه پانچ دستی کارکرده باشید، به احتمال زیاد به تنوع بالا در این دستگاه‌ها پی برده‌اید. تنوع در این دستگاه‌ها علاوه بر طراحی و شکل ظاهری آنها، به دستگیره و محورهای آنها نیز بر می‌گردد که باعث می‌شود میزان فشار اعمالی به برگه‌ها در هر کدام از آنها متفاوت باشد.

ما در این مطلب قصد داریم معیار سنجش دستگاه پانچ دستی را به تعداد سوراخ‌های ایجاد شده در برگه‌ها ربط دهیم و با استفاده از همین معیار آنها را در سه دسته کلی معرفی کنیم. بنابراین تا انتها با ما در تیمیس همراه باشید!

 دستگاه پانچ دستی چیست؟

دستگاه پانچ دستی یک دستگاه فیزیکی است که کلیه اعمال آن به صورت مکانیکی انجام می‌شود. این دستگاه‌ها از چند بخش از جمله دستگیره، فنر، اهرم یا اهرم‌ها، و محفظه تشکیل شده‌اند که تمامی این قسمت‌ها با هم در ارتباط هستند. نحوه کار این دستگاه بدین صورت است که یک محل مشخص برای قرار گرفتن برگه‌های کاغذی یا پلاستیکی در آنها در نظر گرفته شده است که محورهای برشی دستگاه از آنجا عبور می‌کنند. همزمان که به دستگیره دستگاه پانچ دستی فشار وارد می‌شود، اهرم‌ها به سمت پایین حرکت کرده و با توجه به تیز بودن آنها شروع به برش برگه‌ها می‌کنند. با توجه به تعداد اهرم‌ها، ممکن است تعداد این سوراخها از ۱ تا چندین سوراخ متغیر باشد.

 انواع دستگاه پانچ دستی

 ۱. دستگاه پانچ دستی تک محوره

این دستگاه برای ایجاد یک سوراخ در برگه مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولاً برای کارهای تزیینی و آویزان کردن یک مدرک مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنوع حرکتی و محل ایجاد سوراخ در این نوع دستگاه‌های پانچ بسیار بیشتر از مدلهای دیگر بوده و فرد می‌تواند به دلخواه خود در هر نقطه از برگه سوراخ ایجاد کند. با توجه به اینکه دستگاه پانچ دستی تک محوره برای چند برگه با تعداد محدود استفاده می‌شود، به عنوان مثال برای سوراخ کردن کارت تردد یا کارت ورود به جلسه در امتحانات، معمولاً اندازه بزرگی ندارند و به راحتی به قسمت‌های مختلف قابل حمل هستند.

دستگاه پانچ دستی

 ۲. دستگاه پانچ دستی دو محوره

همانطور که از اسم دستگاه پانچ دستی دو محوره برمی آیند دارای دو محور برشی و تیز است که برای ایجاد دو سوراخ موازی با فاصله مشخص از یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. فاصله دو محور در این دستگاه‌ها استاندارد بوده و با توجه به آن گیره‌های مشخصی نیز تولید می‌شود. این دستگاه‌ها رایج‌ترین و پرکاربردترین پانچ دستی به شمار می‌روند و تقریباً در تمامی ادارات و سازمانها به کار گرفته می‌شود. از دستگاه پانچ دستی دو محوره برای قرار دادن برگه‌ها در زونکن، پوشه، گیره‌های دیواری، دفترچه‌های شخصی و حتی گیره‌های رومیزی استفاده می‌شود.

انواع دستگاه پانچ دستی

۳٫ دستگاه پانچ دستی چند محوره یا رومیزی

این دستگاه‌ها در صحافی‌ها و در نوشت افزارها به وفور استفاده می‌شود و یکی از ابزارهای محبوب و دوست داشتنی در نوشت افزارهای دانشگاه‌ها به شمار می‌رود. از دستگاه‌های چند محوره برای سیمی کردن و صحافی کردن جزوه‌های دست نوشته و چاپی استفاده می‌شود. نحوه کار با این دستگاه هیچ تفاوتی با مدل قبلی ندارد و تنها تفاوت آن به تعداد محورهای برشی استفاده شده در آن برمی‌گردد. نحوه استفاده از این دستگاه بدین صورت است که چند برگه که اندازه مشخص دارند که معمولاً تعداد بالایی نیز دارند درون دستگاه قرار گرفته و با استفاده از یک دستگیره بلند، محورها بر روی برگ‌ها قرار گرفته و با اعمال فشار اقدام به سوراخ کردن آنها می‌کنند.

خرید دستگاه پانچ دستی

این دسته بندی در دستگاه پانچ دستی بسیار کلی بوده و تنها برای معرفی آنها در نظر گرفته شده است. این در حالی است که انواع مختلفی از هرکدام از این پانچ ها در فروشگاه تیمیس موجود بوده و برای آشنایی بیشتر می‌توانید به وب سایت تیمیس فروشگاه مراجعه کنید و یا برای سفارش این محصول با ما در تماس باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید