ماشین حساب چگونه اختراع شد؟

0
6920

امروز درباره ماشین حساب و اختراع این ابزار محاسبه صحبت می کنیم، همه ما هر روز به نوعی با ماشین حساب سر و کار داریم. چه برای تحصیل چه کسب و کار و چه کارها و محاسبات روزمره مان از ماشین حساب استفاده می کنیم، این ابزار محاسبه در بیشتر وسایل دیجیتالی در دسترس است، موبایل، کامپیوتر، تبلت و… همه این ابزار را دارا هستند. در ادامه چگونگی اختراع این ابزار محاسبه را مرور می کنیم.

ماشین حساب چگونه اختراع شد؟

اگر بخواهیم از ۰ شروع کنیم باید گریزی بزنیم به تاریخ پیدایش انسان روی زمین، انسان ها در ابتدا برای شمارش از انگشتان دست استفاده می کردند، سپس از چوب خط و هم چنین کیسه و سنگ ریزه برای شمارش استفاده می کردند، به عنوان مثال زمانی که هنوز اعداد بوجود نیامده بودند انسان ها برای شمارش دام های شان از سنگ و کیسه استفاده می کردند به این صورت که:

به ازای هر دام یک سنگ در نظر می گرفتند، و برای شمارش هر دام یک سنگ را به داخل کیسه می انداختند و شمارش های اولیه به این صورت بوجود آمده و به مرور زمان توسط مخترعان در سرتاسر جهان پیشرفته تر شدند تا به ابزارهای دیجیتالی و هوشمند امروزی رسیده اند، از سنگ و چوب خط شروع شد و امروز ماشین حساب هایی وجود دارند که معادلات پیچیده را به سادگی حل می کنند.

ماشین حساب مهندسی

در قرن ۱۷ میلادی اولین نوع دستگاه شمارش اختراع شد، نام اولین مخترع و ایده پرداز آقای بیلز پاسکال از کشور فرانسه بود. او ماشین حسابی را اختراع کرد بوسیله چرخ دنده ها کار محاسبه را انجام می داد اما این اختراع با وجود این که اولین جرقه محسوب می شود، کاستی هایی داشت و فقط کار جمع و برعکس را انجام می داد، تا این که سی سال از این اختراع سپری شد.

تصویر ماشین حساب مکانیکی

ماشین حساب مکانیکی

یک ریاضی دان آلمانی نفر بعدی بود که در پیشرفت دستگاه شمارش قدم برداشت، آقای لايبنيتز با پیشرفته تر کردن اختراع پاسکال ماشین حسابی اختراع کرد که عمل تقسیم و ضرب را نیز انجام می داد. اخترع این ریاضی دان آلمانی جذر را هم محاسبه می کرد اما این پیشرفت فقط برای تاجران و کسانی که نیاز ضروری به محاسبات داشتند مفید بود و کم کم به فراموشی سپرده شد.

ماشین حساب موبایل

حدود دویست سال بعد از پاسکال فرانسوی و لابینیتز آلمانی این بار یک ریاضی دان انگلیسی روی پیشرفت دستگاه شمارش کار کرد، آقای چارلز بابيج یک ماشین حساب خودکار را اختراع کرد که بوسیله کارت های سوراخ شده اطلاعات آماری را می پذیرفت، کمی بعد دانشمند جواني به نام هلريت این اختراع را پیشرفته تر کرد و بنیان گذار بنيانگذار International Business Machines یا IBM شد.

ماشین حساب پیشرفته مهندسی

و در آخر نیز شرکت IBM اولین ماشین‌ حساب مدرن و امروزی را را در سال ۱۹۵۴ معرفی کرد اما این ماشین حساب بسیار بزرگ و هم چنین گران بود. از آن سو شرکت ژاپنی کاسیو در همان سال اولین نمونه جمع‌وجور الکترونیکی جهان را ساخت و بعد از این مسیر طولانی ما از ماشین حساب های امروزی در خانه، دانشگاه، محل کار و… استفاده می کنیم.

برادران کاشیو

تصویر برادران کاشیو ( کاسیو )

ماشین حساب چگونه اختراع شد؟

شما همچنین می توانید برای خرید انواع ماشین حساب از فروشگاه ما و محصولات مان دیدن فرمائید. برای دیدن مدل ها و قیمت روی متن رنگی کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید