انواع چسب کتاب و کاربرد آنها

0
5188
انواع چسب کتاب
انواع چسب کتاب

چسب کتاب یکی از محصولاتی است که با شروع سال تحصیلی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند و بسیاری از نوشت افزارها فروش خود را به همین زمان اختصاص می‌دهند. تنوع بالا در این محصول باعث شده است که از آن در نقش‌های مختلفی استفاده شود و بخشی از آنها به زیبایی و بخشی نیز به نگهداری و تعمیر کتاب اختصاص یابد. به‌عنوان‌مثال، چسب‌های نواری در طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند که انواع رنگی آنها بیشتر جنبه تزیینی داشته . ظاهر کتاب را تغییر می‌دهند. این در حالی است که چسب کتاب شفاف کریستالی ظاهر اولیه کتاب را حفظ کرده و مانع از تغییر آن می‌شود.
اما نکته‌ای که چسب کتاب را نسبت به سایر نوشت افزارها برجسته می‌کند، نقش دوگانه آن است؛ به طوری که سهم بزرگی در بازار این محصولات به خود اختصاص می‌دهند. در این مطلب قصد داریم انواع مختلف چسب کتاب رایج در بازار را معرفی کنیم و کاربرد هر کدام از آنها را توجه به خصوصیات آنها شرح دهیم. پس با ما همراه باشید!

چسب کتاب نواری

چسب کتاب نواری رایج‌ترین نوع چسب موجود در بازار است که برای پوشش دادن جلد کتاب و همچنین تعمیر پارگی‌های احتمالی کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چسب‌ها در مدل‌ها و طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند که این طرح‌ها به اهداف خاصی اختصاص یافته هستند. انواع مختلف چسب‌های نواری شامل چسب‌های پهن، چسب‌های باریک معروف به چسب شیشه‌ای، چسب‌های کاغذی و چسب‌های رنگی می‌شوند.

• چسب کتاب پهن :

این چسب برای پوشش دادن سطح کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد و تأثیری بر ظاهر اولیه کتاب ندارد. این چسب بیشتر به عنوان یک لایه محافظ شناخته می‌شود که از کتاب در برابر رطوبت، فشارهای فیزیکی و سایر تهدیداتی که ممکن است موجب پارگی کتاب شوند جلوگیری می‌کند. معروف‌ترین برند چسب پهن موجود در بازار چسب‌های جانسون هستند که از لحاظ طول و عرض چسب با یکدیگر متفاوت هستند.

چسب کتاب پهن

• چسب نواری باریک :

این چسب‌ها به دلیل شفافیت و کریستالی بودن ساختار آنها به چسب‌های شیشه‌ای معروف هستند، بیشتر در چسباندن چند برگه به یکدیگر و همچنین تعمیر کردن برگه‌های کاغذی به هنگام پاره شدن استفاده می‌شود. عرض این چسب‌ها از دو سانتی‌متر فراتر نمی‌رود و در پوشش دادن کتاب و دفتر کاربرد چندانی ندارد. به دلیل استفاده از آن در سال های گذشته برای چسباندن پول، در برخی از نوشت افزارها به عنوان چسب پول نیز شناخته می‌شود.

• چسب‌های کاغذی :

ماده اولیه این چسب‌ها کاغذ بوده و تنها در سطح داخلی آن یک ماده چسبناک کار گذاشته شده است. این چسب‌ها شفافیت چندانی ندارند و قسمت زیرین آنها مشخص نیست به همین دلیل عمدتاً برای مخفی کردن یک قسمت از نوشته یا پوشش دادن بخشی از متن مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در برخی از کسب و کارها از این چسب‌ها به عنوان برچسب استفاده می‌شود و مشخصات محصول مورد نظر بر روی آن نوشته می‌شود. یکی از کاربردهای وسیعی این چسب نوشتن اسامی دانش آموزان بر پشت کتاب و دفتر است.

• چسب کتاب رنگی :

چسب کتاب رنگی در سایز‌های مختلفی تولید می‌شود برخی از آنها ممکن است مانند چسب‌های پهن عرض بیشتری داشته باشند و برخی دیگر نیز مانند چسب‌های نواری باریک، فقط بین ۱ تا ۲ سانتی‌متر عرض دارد. با وجود اینکه از چسب‌های رنگی برای پوشش دادن سطوح مختلف استفاده می‌شود، اما کاربرد اصلی آن جنبه تزیینی داشته و حتی در مراسم‌هایی مانند جشن تولد و جشن عقد برای چسباندن وسایل مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چسب کتاب مایع یا آبکی

یکی دیگر از محصولاتی که به عنوان چسب کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد چسب‌های مایع یا چسب‌های آبکی هستند. از این مواد برای چسباندن دو یا چند برگه به یکدیگر استفاده می‌شود و معمولاً در سطح برگه به کار گرفته می‌شود. چسب کتاب مایع انواع مختلفی دارند و با توجه به مواد شیمیایی که در آنها به کار می‌رود ممکن است خصوصیات مختلفی داشته باشیم. اما چسب های موجود در بازار را می‌توان به دو دسته کلی چسب منعطف و چسب خشک یا قطره‌ای تقسیم کرد.
• چسب کتاب مایع منعطف:

این چسب با وجود اینکه برای چسباندن برگه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما میزان انعطاف آن به صورتی است که همزمان با خم شدن برگ‌ها، چسب نیز مطابق با آن حرکت می‌کنند. در بازار و در صنعت صحافی از این چسب با عنوان چسب سریش یاد می‌شود و معمولاً برای چسباندن جلد به کتاب یا دفتر صحافی شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آب چسب کاغذی :

برای بسته بندی های کارتن های مختلف استفاده میشود که نسبت به چسب نواری پهن ارزانتر و به صرفه میباشد.

دستگاه پایه آب چسب کاغذی نیز برای استفاده از این نوع چسب مورد نیاز است که مجهز به مخزن اب میباشد و چسب از داخل اب رد شده و قابل چسباندن میشود.

• چسب کتاب مایع خشک و قطره‌ای :

این نوع چسب یکی از محکم‌ترین و سریع‌ترین مواد چسبناک مورد استفاده در نوشت افزار و صحافی است که معمولاً بعد از چند ثانیه به شدت خشک می‌شود و کمترین انعطاف ممکن را دارد. همین موضوع باعث می‌شود که از چسب قطره‌ای برای چسباندن برگه‌های که امکان تا شدن آن‌ها وجود دارند یا ممکن است در شرایط مختلف مورد استفاده قرار گیرند، استفاده نشود. چسب قطره‌ای بعد از خشک شدن به مانند یک ورقه خود عمل می‌کنند و اگر تحت شرایط مختلف خم شود، شکسته شده و حتی موجب پاره شدن برگه‌های کاغذی می‌شود. از این چسب بیشتر در کتاب‌ها و برای استحکام بیشتر بهره برده می‌شود.
اگر در بازار نوشت افزار یا فروشگاه‌های اینترنتی چرخی بزنید متوجه می‌شوید که انواع مختلف دیگری از چسب وجود دارند به دلیل عدم کاربرد آنها در مورد کتاب و یا استفاده بسیار کم از آنها در این فهرست آورده نشده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با محصولات به وب سایت تیمیس مراجعه کنید برای سفارش انواع چسب کتاب با ما در تماس باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید